-
Connector TypeL7-15R
-
Amperage15A
-
Cable TypeTHHN Stranded Wire (Green/Black/+ Yellow/Brown/Orange for Hot)
-
Conduit ColorBlue, Red, Green, Yellow, Orange, Black, White, Gray
-
Connector TypeL7-15R
L7-15R PDU Whips - 15A, 277V, 3-Wire Data Center PDU Cables
Download PDU Whip Excel Configurator - Use for large quantities and further customizaton options - email sales@pduwhips.com
![]() |
* Data Center PDU cables w/ 1 x L7-15R outlet Box * For use in Data Center raised floors * Available in 8 colors, custom lengths and configurations * Custom labeling available * Options include angled connectors, solid wire, Square D and GE, breaker, Isolated ground * Custom length tails for termination to breaker panel * UL Listed, Built to NEC Article 645.50(E) |
Specifications:
| Receptacle | NEMA L7-15R x 1 |
| Amperage | 15A |
| Voltage | 277V |
| Phase | Single Phase |
| Lengths | 5 foot - 200 foot - Custom Lengths |
| Colors Available | Blue, Red, Yellow, Black, Green, Gray, Orange, White |
| Number of Wires | 3 Wire |
| Wire Gauge | 14 AWG |
| Cable | THHN Stranded Wire (Green/Black/+ Yellow/Brown/Orange for Hot) |
| Conduit Width | 1/2" |
| Circuit Breaker | Optional |
Technical Notes: Uses Anaconda LFMC SealTite conduit
Applications: For use in raised data center floors to provide power distribution to server rack equipment
Part Number: IBX-L715R1 - XX Denotes Length, YY is color (BLK, BL, RD, GY, GN, YL, OR, WH)
Custom Made and Non-Returnable
L7-15R whip, L715-R1 PDU cable, NEMA L7-15R Receptacle, Raised floor cables, Circuit Branch Cables
Customization Options:
Fax Purchase Orders to 1-800-447-1381 or email sales@pduwhips.com Call Toll-Free 1-800-590-8610 if you need technical assistance or if you need a quote

