-
Connector TypeL6-20R
-
Amperage20A
-
Cable TypeTHHN Stranded Wire (Green/Black/Red)
-
Conduit ColorBlue, Red, Green, Yellow, Orange, Black, White, Gray
-
Connector TypeL6-20R
L6-20R PDU Whips - 20A, 250V, 3-Wire Data Center PDU Cables
Download PDU Whip Excel Configurator - Use for large quantities and further customizaton options - email sales@ironbox.com![]() |
* Data Center PDU cables w/ 1 x L6-20R outlet Box * For use in Data Center raised floors * Available in 8 colors, custom lengths and configurations * Custom labeling available * Several mounting options available * Custom length tails for termination to breaker panel * UL Listed. Built to NEC Article 645.50(E) |
Specifications:
| Receptacle | NEMA L6-20R x 1 |
| Amperage | 20A |
| Voltage | 250V |
| Phase | Single Phase |
| Lengths | 5 foot - 200 foot - Custom Lengths |
| Colors Available | Blue, Red, Yellow, Black, Green, Gray, Orange, White |
| Number of Wires | 3 Wire |
| Wire Gauge | 12 AWG |
| Cable | THHN Stranded Wire (Green/Black/Red) |
| Conduit Width | 1/2" |
| Circuit Breaker | Optional |
Technical Notes: UL Listed, Uses Anaconda LFMC SealTite conduit
Applications: For use in raised data center floors to provide power distribution to server rack equipment
Part number: IBX-L620R1-XXYY - XX Denotes Length, YY is color (BLK, BL, RD, GY, GN, YL, OR, WH)
Custom Made and Non-Returnable
L6-20 whip, L6-20R PDU cables, NEMA L620R1, Power Distribution Assemblies, Circuit Branch Cables
Customization Options:

