Cooper 420B9W Inlet - 20A, 250V 3-Pole / 4-Wire, IEC60309
Cooper 420B9W Inlet - 20A, 250V 3-Pole / 4-Wire, IEC60309 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Returns & Refunds
Returns & Refunds
Support
Support
Cooper 420B9W Inlet, 20A, 250V, IEC 60309

Specifications:
| Outlet Type | 420B9W (IEC 60309) |
| Amperage | 20 Amps |
| Voltage | 250V |
| Manufacturer Part # | AH420B9W |
| # of Poles / Wires | 3-Pole, 4 Wire |
| Wire AWG Compatibility | 10 AWG to 14 AWG |
| IP Rating | IP67 |
| Phase |
Three Phase |
| Color | Blue |
| Certifications | UL Listed |
Applications: Mounts into a wall and is compatible with 420C9W connector
Part # Explanation: 420B9W - 4 = # of Wires, 20 = Amps, B = Inlet, 9 = Clock Postion of Ground, W = Watertight

Fax Purchase Orders to 1-800-447-1381 or email sales@lockingpowercords.com
Call Toll-Free 1-800-590-8610 if you need technical assistance or if you need a quote
-
# of Poles/Wires3-Pole, 4 Wire
-
# of Poles/Wires3-Pole, 4 Wire
-
Wire AWG Range10 AWG to 14 AWG
Technical Assistance / Quote Request
Call - 1-800-590-8610
Email - sales@ironbox.com
